Aktualnie przeglądasz:

Pożar budynku na działce w Idzikowicach


zosp

Dnia 05.10.2014r tuż po godzinie 17, nasza straż OSP Idzikowice dostała zgłoszenie o palącym się budynku na jednej z posesji należącej do działkowiczów z poza naszej wsi. Straż dotarła na miejsce w bardzo szybkim czasie a zaraz za nią dojechały inne jednostki. Pierwsze co należało zrobić to doprowadzić prąd wody do płonącego obiektu. Nie było to łatwe ponieważ nieopodal znajdował się tylko hydrant ziemny a nasza straż nie jest wyposażona w przenośny hydrant naziemny. Źródło wody musiało być z samochodów jednostek stojących na jezdni ponieważ nie miały one możliwości przejazdu wąską drogą, która prowadziła bezpośrednio do palącego się budynku.

Przyczyna pożaru nie jest znana, mogło to być zapalenia od zwarcia w lampie, od żarzącego się popiołu z kominka lub inna (ślady wskazują że źródło ognia znajdowało się na zewnątrz budynku, jednak w tym miejscu nie było konkretnych rzeczy, które mogłyby spowodować pożar).

 

Zniszczeniu uległo całe zadaszenie a dom został zalany wodą….

Niestety w chwili wybuchu pożaru właściciela działki już nie było w naszych okolicach. Wszystkie drogi umożliwiające dotarcie do wnętrza domu były pozamykane, dlatego też straż była zmuszona do wybicia jednego okna w celu umożliwienia prowadzenia akcji od środka. Decyzją dowódcy było zdjęcie jednej strony zadaszenia w celu dokładnej likwidacji źródeł odnowienia pożaru.

 

Po zakończeniu akcji na miejscu do zabezpieczenia pożarzyska aż do przyjazdu właścicieli została nasza jednostka OSP Idzikowice. Akcja zakończyła się około godziny 19:30, ale dopiero o godzinie 21:30 mogliśmy oddać pożarzysko w ręce właściciela i odjechać do bazy.

 

 

W całej akcji brały udział cztery zastępy, czyli 24 strażaków

  • PSP Płońsk
  • OSP Idzikowice
  • OSP Sochocin
  • OSP Drożdżyn

Poniżej jak na chwilę obecną tylko 4 zdjęcia wykonane przez osobę prywatną (zdj. przedstawiają tylko początek akcji).

 

Jeszcze jedna uwaga

Prosimy nie ubliżać strażakom oraz ogólnie ZOSP (Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych, bo PSP chyba się nie czepiają), jeżeli ktoś nie wie jakie straż ma wyposażenie to niech powstrzyma się od zbędnych, głupich, obraźliwych komentarzy w stronę ZOSP ponieważ to boli. A jeżeli komuś coś nie pasuje, np. że samochód lekki przyjeżdża do pożaru bez wody to proszę zobaczyć jakie posiada wyposażenie Link. Zawsze ktoś może sfinansować wóz bojowy za jakieś 500.000zł, lub przenośny hydrant itp… (dla niektórych takie kwoty może nie są przerażające ale nie dla OSP Idzikowice)

 

A strażakom ochotnikom powinno się dziękować za czas poświęcony ratowaniu majątku innemu, ponieważ z Państwowej Straży było tylko 6 strażaków a pozostali (tylko 18) byli ochotnikami, którzy nie musieli przyjeżdżać i pomagać…

Tak więc proszę, aby osoby które mają złe zdanie o OSP, przemyślały to w jaki sposób działają strażacy ochotnicy… Bo powiedzieć i oczernić potrafi każdy głupi, a przeprosić już nieliczni….

 

 

Pozdrowienia,
Administrator (strażak OSP)
Bądź towarzyski, podziel się!

Related posts:

'Jedna odpowiedź do “Pożar budynku na działce w Idzikowicach”'
  1. wlasciciele napisał(a):

    Jesteśmy właścicielami domu na działce w Idzikowicach, który się w niedziele palił.Przyjechaliśmy już po ugaszeniu pożaru i nie wiedzieliśmy całej akcji .Zastaliśmy na miejscu tylko pilnujących naszego dobytku strażaków z OSP z Idzikowic . Jesteśmy im bardzo wdzięczni jak i wszystkim którzy brali udział w akcji .Na miejscu dowiedzieliśmy się o problemach z dojazdem i dostępem do wody.Uważamy że jest to sprawa do załatwienia przez władze sołectwa i gminy. Nie mniej gdyby nie Ci strażacy nasze straty byłyby o wiele większe i stracilibyśmy dom .W ten sposób chcieliśmy wyrażić im uznanie . CHCIELIŚMY TEŻ W SPECJALNY SPOSÓB PODZIĘKOWAĆ ZA CZUJNOŚĆ I POMOC NASZYM SĄSIADOM . DZIĘKUJEMY

Dodaj komentarz

Maj 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
W cz0102ci BODY: